SOSYAL MEDYA SUÇLARI

sosyal medya cezaları

Son dönemde sosyal medya suçları önemli ölçüde arttı. Sosyal ağ suçları ile ilgili en çok sorulan soruya bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. Bu makale hakaret gibi sosyal medya suçları hakkında bilgiler içermektedir. En yaygın olanlardan biri.

Sosyal medyada küfür etmenin cezası nedir?

Hakaret suçu iki yıla kadar hapis veya para cezası ile cezalandırılabilir. Hakaret suçunun cezası Haksız bir fiile karşılık vermek amacıyla işlenmesi halinde ceza üçte birine kadar indirilebilir, hatta kaldırılabilir. Birisi sizden maddi olarak faydalanmaya çalışırsa, bu platformda hakaret içeren yorumlar yazarak hakaret edebilirsiniz. Onları WhatsApp’tan tanıdığınızı söyleyebilir veya özel fotoğraflarınıza sahip olabilirler. Hakaret gibi suçların cezası, her iki tarafça da işlenmesi halinde indirilebilir veya ortadan kaldırılabilir.

Onlar benim dini paylaşımlarıma yapılan hakaretlerdi. Dinime karşı affedilemeyecek hakaretler ve küfürler gördüm. Ne diyebilirim ki?

Bir dine veya o dince kutsal sayılan bir varlığa hakaret, hakaret sayılmaz. Bu husus Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde düzenlenmiştir.

Devletin güvenliğine açık bir tehdit oluşturması halinde, sosyal sınıf, ırk veya din temelinde bir gruba karşı nefret, düşmanlık veya önyargıyı kışkırtan herkes bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Eğer eylem kamu düzenini tehdit ediyorsa, dini değerlere hakaret eden kişi altı aydan bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaktır.

Resmi bir şikayette bulunmak için mesajın saldırgan olduğunu ve küfür içerdiğini kanıtlamanız gerekir. Mesajın Instagram, Facebook veya Twitter’dan geldiğini kanıtlayabilirsiniz. Rahatsız edici metni içeren ekrandaki görüntüyü yazdırın ve kaydedin. Siber suçlar uzmanı savcılar vakaları soruşturacaktır.

Birisi özel görüntülerimi Twitter, Instagram ve Facebook gibi sitelerde yayınladı. Birisi benim görüntülerimi Twitter, Instagram ve Facebook gibi sitelerde yayınladığında ne yapmalıyım?

Türk Ceza Kanunu’nun 134. ve 136. maddelerine göre, bir kimsenin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun cezası, ses veya görüntü kaydı yapılması halinde bir kat artırılır.

YouTube’da küfürlü ve hakaret içeren yorumlar gönderen kişi 18 yaşından küçükse ne yapabilirim? Ne söyleyebilirim?

Çocuklar cezai ehliyetlerine göre üç yaş grubuna ayrılmaktadır.

  • On iki yaşın altındaki çocukların cezai sorumluluğu yoktur. Kusurlu olma ehliyetine sahip olmadıkları için suç duyurusunda bulunamazlar.
  • Cezai Ehliyet: 12-15 Yaş Arası Çocuklar İçin. Eylemlerinin yasal sonuçlarını ve anlamını anlamayan veya kendilerini kontrol etme kapasitesinden yoksun olan çocuklar cezai olarak sorumlu değildir.

Cezai sorumluluk, olgun ve davranışlarını kontrol edebilen veya bir suçun anlamını ve sonuçlarını anlayabilen 12-15 yaş arası çocukları da kapsar. Çocuk, neyin tehlikede olduğunu bilecek kadar olgunsa, bir yetişkinle aynı şekilde cezalandırılmayacaktır. Cezai ehliyeti olan çocuklar için indirimli cezalar mevcuttur. TCK Madde 31/2 bu cezalar hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir.

  • 15 ila 18 yaş arasındaki çocuklar tam cezai ehliyete sahiptir, ancak yaşları küçük olduğu için bazı cezalar indirilmiştir. TCK bunları Madde 31/3’te ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Suç işlemiş bir çocuğun yaşını tespit edebildiğiniz takdirde, yasal sınırlar dahilinde haklarınızı savunma hakkına sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Hakaret ettim ve küfrettim ama hakaret ettiğim kişiyi teşhis etmedim. Yine de suç işlemiş oluyor muydum?

Türk Ceza Kanunu’nun 126’ncı maddesinde “Açıkça söylenmese veya ima yoluyla belirtilmese bile, hakaretin ve ismin her ikisi de haklı sayılır” denilmektedir Bu örnekte, kullanıcılar Twitter’da siyasetçilere hakaret ettikleri gerekçesiyle hapse gönderilmiş ve hatta haklarında tazminat davaları açılmıştır.

Son dönemde sosyal medya suçları önemli ölçüde arttı. Sosyal ağ suçları ile ilgili en çok sorulan soruya bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. Bu makale hakaret gibi sosyal medya suçları hakkında bilgiler içermektedir. En yaygın olanlardan biri. Sosyal medyada küfür etmenin cezası nedir? Hakaret suçu iki yıla kadar hapis veya para cezası ile cezalandırılabilir. Hakaret suçunun…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *