PAZAR GÜNÜ MESAİ HESAPLAMA

Hafta sonları ve pazar günleri çalışanlara rahatlama, eğlenme ve üretkenliklerini artırma şansı verir. Çalışanlar fiziksel veya zihinsel kısıtlamaları nedeniyle sürekli çalışamazlar. Hafta sonu tatil ücreti ve Pazar günü fazla mesai ücreti doğru hesaplanmalıdır.

İşçi hafta sonları dinlenmelidir. İşçi tatil sırasında çalışırsa daha fazla para alacaktır. Bu yazımızda Pazar günü fazla mesai hesaplaması ile ilgili sıkça sorulan bazı soruları yanıtlamaya çalıştık. Bu konuyla ilgili soru sormak için lütfen formu doldurun.

Bir haftalık tatil ücreti nedir?

Yasaya göre hafta sonu tatili Pazar günüdür. Hafta tatili hafta içinde herhangi bir gün olabilir. İş yerindeki iş yükünün artması nedeniyle hafta sonları çalışılabilir. Hafta tatiline de izin verilecektir.

Bir çalışan hafta tatili süresince çalışırsa, haftalık ücret ve hafta tatili ücreti ödenir. Çalışanın haftalık 45 saati aşan hafta sonu saatleri de fazla mesai olarak kabul edilir. Bu senaryoda, çalışanın hafta sonu ücreti %50 oranında artırılır. Çalışanın tam çalışma haftasını tamamlamamış olması durumunda, fazla mesai hesaplanmaz. Sadece o gün yapılan çalışma telafi edilecektir. Uygulamada, hafta sonu ücreti ve fazla mesai ücretini ayrı ayrı talep etmek mümkündür. Bazı durumlarda, iş sözleşmesinin tarafları, hafta tatili ücretlerinin maaşlarına dahil edileceğini öngörebilirler. Yargıtay, bu tür hükümlerin yılda 270 saate kadar çalışma için geçerli olduğuna karar vermiştir.

Hafta tatili ücretinin hesaplanmasında, çalışmanın yapıldığı döneme ait ücret esas alınacaktır. Ücretin belirlenmesinin mümkün olmadığı bir döneme ilişkin ücret, bu ücret ile asgari ücret arasındaki oranla çarpılacaktır. Hafta sonları çalışanlarına ödeme yapmayan işverenler para cezasına çarptırılabilir. İdari para cezaları – çalışanlara hafta sonu çalışmaları için ödeme yapılmazsa, sözleşmelerini feshedebilirler.

Pazar günü çalışma saati nedir?

Bir çalışan tarafından hafta sonları ve Pazar günleri yapılan çalışma, tıpkı fazla mesai gibi %50 zamlı olarak telafi edilmelidir. Hafta sonları çalışan çalışan fazla mesai değil 2,5 günlük ücret alır. Bunun nedeni, hafta sonları çalışan bir çalışanın zaten bir günlük maaş kazanıyor olmasıdır. Yukarıdaki tutar ücret tarafından artırılır. Haftada 3000 TL kazanan bir işçi günde 100 TL kazanır. Bir işçi Pazar günü fazla mesai yaparsa, ücreti 100+100+50 = 250 TL’dir. Fazla mesai ücreti hakkında daha fazla bilgi edinin. Makalemiz size nasıl yapılacağını anlatacaktır.

Hafta Sonu Fazla Mesai Zamanaşımı

İşçiler çalışırken alacaklarının tamamını alamamış olabilirler. Bu sık rastlanan bir durumdur. Hafta tatili ücretleri beş yıllık zaman aşımına tabidir. Ödenmesi gereken tarihten itibaren 5 yıl içinde ödenmeyen hafta tatili ücretleri, işçi ne kadar kıdemli olursa olsun dava yoluyla geri alınamaz. İşyerinde alacağı olan çalışanların bu süreyi bilmesi gerekir.

Hangi durumlarda bir haftalık tatil için ödeme alabilirsiniz?

Genel olarak bir haftalık tatilin bölünemeyeceği kabul edilir. Çalışanın sadece 24 saat izin kullanmış olması halinde izin kullanmadığı kabul edilir. Çalışan hafta tatilinde bir saatten az çalışırsa tam hafta tatili ücretine hak kazanır.

Pazar Çalışma Saati Hesaplaması Yargıtay Kararları

İşyeri kayıtları, fazla mesai ve hafta sonu çalışmalarının yazılı kanıtını sunmaktadır. İşyerine giriş ve çıkışları gösteren belgelerin yanı sıra iç yazışmalar da kayıtlara dahil edilmelidir. Çalışmanın belgelenememesi halinde tarafların tanık ifadelerine başvurulması gerekmektedir. İşteki çalışma koşullarını bilmeyen ve bilmesi mümkün olmayan tanıkların ifadeleri dikkate alınmayacaktır.

Hafta sonları ve pazar günleri çalışanlara rahatlama, eğlenme ve üretkenliklerini artırma şansı verir. Çalışanlar fiziksel veya zihinsel kısıtlamaları nedeniyle sürekli çalışamazlar. Hafta sonu tatil ücreti ve Pazar günü fazla mesai ücreti doğru hesaplanmalıdır. İşçi hafta sonları dinlenmelidir. İşçi tatil sırasında çalışırsa daha fazla para alacaktır. Bu yazımızda Pazar günü fazla mesai hesaplaması ile ilgili sıkça…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *