İŞ KAZASI RAPORU

Bir iş kazası, işveren açısından belirli yükümlülükleri tetikleyebilir. Kazadan sonraki üç gün içinde işveren bir rapor hazırlamak zorundadır. İşverenler, 5510 sayılı Kanun’da yer alan iş kazası tanımı işyerinde meydana gelen kazalar ise iş kazası tespit tutanağı düzenlemekle yükümlüdür. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre tüm meslek hastalıkları ve kazalar işverenler tarafından kayıt altına alınmak zorundadır. İşverenler kaza tespit tutanağını ileride açılacak bir davada delil olarak kullanabilir. Rapor, bir kazanın nedenini belirlemek ve benzer kazaları önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Aşağıda iş kazaları ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı bir liste bulunmaktadır.

İş yerinde nasıl kaza raporu tutabilirim?

İş kazası raporları hızlı, doğru ve dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Raporlarda kazanın nasıl meydana geldiği ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. Raporda o sırada orada bulunan tüm çalışanların isimleri yer almalıdır. Kazaya karışan kişi hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir. İşverenin adı, çalışanın pozisyonu ve çalışanın işe başladığı tarih önemlidir.

İşyeri hekimi çalışanı olay yerinde tedavi etmişse bu durum not edilmelidir. Raporda, işyeri hekimi değilse tıbbi müdahaleyi yapan kişinin adı ve soyadı yer almalıdır. Raporda, işçinin kaza sonucu yaralanıp yaralanmadığının da belirtilmesi önemlidir. Kazanın daha iyi anlaşılabilmesi için kullanılan ekipman ve araçları belirtmeniz önemlidir. Raporun ekinde, kazanın meydana geldiği yerle ilgili mevcut kroki, plan veya fotoğraflara yer vermelisiniz. Kazayı çevreleyen koşulları tam olarak belirleyerek ve kaydederek gelecekteki anlaşmazlıkları önleyebilirsiniz.

Bir iş kazası, işveren açısından belirli yükümlülükleri tetikleyebilir. Kazadan sonraki üç gün içinde işveren bir rapor hazırlamak zorundadır. İşverenler, 5510 sayılı Kanun’da yer alan iş kazası tanımı işyerinde meydana gelen kazalar ise iş kazası tespit tutanağı düzenlemekle yükümlüdür. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre tüm meslek hastalıkları ve kazalar işverenler tarafından kayıt altına alınmak zorundadır.…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *