ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

Araç Değer Kaybı hesaplama

Trafik kazalarına her gün yüzlerce araç karışmaktadır. Eğer bir trafik kazası geçirirsek, bizim veya başka bir sürücünün sigortası aracımızdaki hasarı karşılayabilir. Araç sahipleri için ciddi sonuçlar doğurabilecek değer kaybını gözden kaçırmak kolaydır. Bu makale size aracınızın değerini nasıl geri kazanacağınızı gösterecektir. Bu makalede nasıl tazminat talebinde bulunacağınız açıklanacaktır. Araba kazası davası –  zararlar karşılanabilir. Aracınızdaki değer kaybı hakkında sorularınız varsa lütfen bu sayfanın altındaki formu doldurun.

Araçlarda amortisman nedir?

Bir kazadan sonra aracınızın değeri ikinci el piyasasında düşecektir. Aracınızı ne kadar iyi tamir ederseniz edin, değeri düşecektir. Örneğin, kaput ve bagaj kapağı yetkili servis tarafından orijinalleri ile değiştirilmişse, aracınızın değeri etkilenecektir.

Tramer Kayıtları, bir kaza sonrasında aracınızın değer kaybında önemli bir rol oynar. Bu kayıtlar, alıcıların kaza geçirmiş bir aracı satın alma eğilimini azaltacaktır. Bir aracın boyasında veya bir parçasında meydana gelen en küçük değişiklik bile değeri etkileyebilir.

Bir aracın değerinin düşmesine neden olabilecek faktörler nelerdir?

Kaza iki yıl içinde meydana gelmiş olmalıdır.
Kazalar her zaman sizin hatanız değildir.
Aracınız 36 yaşından büyük olmamalıdır.
Sahip olduğunuz araç hurdaya çıkarılamaz.

Zamanaşımı süresi nedir?

Bu tür davalar, kazanın nedeni belirlendikten sonra iki (2) yıl içinde açılabilir. Kaza on (10) yıldan daha uzun bir süre önce meydana gelmişse, hasar ve neden ne olursa olsun zaman aşımı süresi dolacaktır. Kazanın oluş şekline bağlı olarak ceza kanununda daha uzun bir zaman aşımı süresi öngörülmüşse bu süreler dikkate alınır.

Kaybolan aracımın değerini nasıl tahsil edebilirim?

Tazminatı doğrudan kazadan sorumlu olan taraftan veya aracın sigortacısından talep edebilirsiniz. Tazminat için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilir ya da Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde icra takibi başlatabilirsiniz.

Sigorta Hukuku hakemleri, Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde anlaşmazlıkları karara bağlayan Sigorta Hukuku uzmanlarıdır. Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından verilen kararlar mahkemelerinkiyle aynı ağırlığa sahiptir. Sigorta Tahkim Komisyonu’nun 5.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklarda verdiği kararlar nihai etkiye sahiptir. İtiraz Hakem Heyetleri bu sınırı aşan tutarlar için yapılan itirazları değerlendirebilir. Ayrıca Sigorta Tahkim Komisyonu’na gitmenize gerek kalmadan doğrudan Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açabilir veya icra başvurusunda bulunabilirsiniz.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

Bir aracın değer kaybı hesaplanırken aracın hasar geçmişi dikkate alınır. Diğer faktörler arasında marka ve model, dolaşıma giriş tarihi, kilometre ve üretim yılı yer alır. Aracın değeri ne kadar yüksekse, bir kaza durumunda kaybedeceği değer de o kadar fazla olacaktır. Bir kazada hasar gören ve herhangi bir değer kaybına neden olmadan değiştirilebilecek parçalar (farlar, silecekler ve lastikler gibi). Hasar gören ancak değiştirilmesi halinde aracın değerini etkilemeyecek parçalar (silecekler ve lastikler veya farlar gibi).

Eğer hatalı değilseniz 10.000 TL’ye kadar talepte bulunabilirsiniz. 25 kusurlu iseniz 7.500 TL talep edebilirsiniz. Kaza sizin hatanız değilse 10.000 TL’ye kadar talepte bulunabilirsiniz. 25 kusurlu iseniz 7.500 TL talep edebilirsiniz. 50 kusurlu iseniz 5.000 TL talep edebilirsiniz. Kusurlu iseniz talepte bulunamazsınız.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni SDDK yönetmeliğine göre sigortacılar araçların değer kaybını hesaplıyor. 2022 yılından itibaren araç değer kaybının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır.

1. Aracınızın kaza günündeki değerini hesaplamak için Kasko Sigortası Araç Değer Listesini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda otomobiller için katsayılar yer almaktadır.

Değer Kaybı Hesaplama

Aşağıdaki tabloda hasarlı parçaların katsayısını belirlemek için bir formül verilmiştir.

değer kaybı sorgulama

hasar değer kaybı

Aracın değerini, adil değer katsayısını da içeren yukarıdaki tabloda listelenen katsayılarla çarparak toplam amortismanı hesaplayın.

Aracınızın değer kaybetmesi durumunda yapmanız gereken ilk şey nedir?

1. Kazayı diğer sürücüye bildirin. Diğer sürücü rapor tutmayı reddederse polise başvurun.
Daha sonra bir onarım faturası almalısınız.
Kaza raporunu ve servis faturasını, kazanın fotoğrafları, ehliyetiniz ve kaza ile birlikte değer kaybı konusunda uzman bir avukata gönderin.

Avukat değer kaybı için ne kadar ücret talep eder?

Bu tür durumlarda peşin bir ücret alınmaz, bunun yerine avukatlık ücretlerinin bir yüzdesi üzerinde anlaşılır. Bu yüzde genellikle yüzde 20 ila 25 arasındadır.

Bir aracın değer kaybına uğramış değerlerinin geri alınmasına ilişkin yasal süreç belirli resmi gerekliliklere uygun olmalıdır ve ayrıca yasalarca öngörülen zaman sınırlamalarına tabidir. Güvenliğiniz için, değer kaybı konusunda deneyimli bir avukata danışmanızı öneririz.

Alkollü araç kullanmanın cezası ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik kazalarına her gün yüzlerce araç karışmaktadır. Eğer bir trafik kazası geçirirsek, bizim veya başka bir sürücünün sigortası aracımızdaki hasarı karşılayabilir. Araç sahipleri için ciddi sonuçlar doğurabilecek değer kaybını gözden kaçırmak kolaydır. Bu makale size aracınızın değerini nasıl geri kazanacağınızı gösterecektir. Bu makalede nasıl tazminat talebinde bulunacağınız açıklanacaktır. Araba kazası davası –  zararlar karşılanabilir. Aracınızdaki…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *